Blockchain tabanlı kimlik kaydı, Filipinler’deki ilk e-KYC (Müşterini Tanı) çözümünün temelini oluşturacak.

Blockchain’in yıkıcı yeniliklerinin dönüştürme potansiyeli olduğu sektörlerin başında, en fazla yasal denetime tabi iş kollarından finans ve bankacılık geliyor. Bankalar, eski tür sistemleri geride bırakabilmek için Blockchain gibi yenilikçi çözümleri yakından takip ediyor. Filipinler Bankacılar Birliği (BAP) geçtiğimiz yıl Blockchain ile ilgilendiklerini, buna karşın kripto para karşısında temkinli davrandıklarını ifade etmişti.

Aradan geçen bir yılda dağıtık defter teknolojileri üzerine yapılan çalışmalar hızlandı ve BAP geçtiğimiz hafta Blockchain tabanlı kimlik kayıt sistemini duyurdu. Dijital bankacılıkta kullanılacak bu kimlik kayıt sisteminde, veriyi saklamak için Blockchain kullanılacak ve üye bankaların tamamı bu ana liste üzerinden veriyi görüp, değiş tokuş yapabilecekler.

Blockchain ile hesap açma süreci hızlanacak

Bankaların Blockchain tabanlı kimlik sistemine sahip olmasının müşterilere faydası ise hesap açma işlemlerinin hiç olmadığı kadar kolaylaşması. Bugüne kadar hesap açtırmak rutin ve zahmetli bir işlem oldu. Daha önce bir bankaya gerekli tüm bilgileri vermiş olan bir kişinin, yeni bir bankada hesap açarken tüm detayları tekrar vermesi gerekiyor. Blockchain üzerinde işleyen kimlik sisteminde bankalar kendi içinde veri alışverişi yapabildiği için, doğrulama ve onay işlemleri daha hızlı yürüyecek.

Manila Times ve Inquirer tarafından paylaşılan bilgilere göre, kimlik sistemi aynı zamanda  e-KYC’nin temelini oluşturacak. BAP tarafından Nestor Tan döneminde başlatılan bu girişim, Birliğin yeni lideri BPI Başkanı Cezar Consing tarafından devam ettirilecek.