İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu FINMA, bankalar ve diğer finans kurumlarının, kripto para için risk teminatını şu anki piyasa değerinin yüzde 800’ü olarak beklemelerini tavsiye etti.

Ülkenin önemli haber portallarından Swissinfo‘nun bildirdiğine göre, FINMA’dan İsviçre Ticaret, Vergi ve Maliye Bakanlığı’na (EXPERTsuisse) ait gizli bir mektubun bir kopyası ortaya çıktı. Bu durum, denetleyici kurumun kripto paralar hakkındaki tutumunu açıklıyor.

Ortaya çıkan mektuba göre, FINMA finansal hizmet sağlayıcılara piyasa ve kredi risklerini karşılamak için yüzde 800’lük risk ağırlığı ayırmalarını tavsiye ediyor.

Bankaların Bitcoin için risk teminatı 50 bin doların üzerinde

Örnek olarak Bitcoin (BTC) şu anda 6,402 dolardan işlem görüyor. Bu varlıkların risk ağırlığını hesaplarken, bankanın Bitcoin başına 51,000 dolar üzerinde bir değer alması gerektiği anlamına geliyor. Bu yeni tavsiyelerle beraber, bankalar da kripto para pozisyonlarındaki olası zararları karşılamak için büyük miktarlarda sermaye ayırmış durumdalar.

Swissinfo’nun da bildirdiği gibi, yüzde 800’lük bir risk ağırlığı finansal varlıkların üst sınırında yer alıyor. Bu da FINMA’nın yatırımı çok değişken olduğunu gösteriyor. Kripto para ticareti söz konusu olduğuda, bu yıl kripto fiyatlarında yaşanan keskin düşüşe ve fiyat istikrarına rağmen FINMA tarafında hedge fon faaliyetine benzer bir şekilde değerlendiriliyor. Yüzde 800’lük risk ağırlığı, finansal varlıkların üst sınırında yer alıyor. Bu da FINMA’nın yatırımın çok değişken olduğunu gösteriyor.