Ford, otomobillerine güç sağlamak için Blockchain teknolojisini ve kripto para birimlerini kullanan bir teknoloji için yaptığı patent başvurusunu sonuçlandırdı.

Amerikalılar yakın gelecekte otomobillerindeyken kripto para alışverişleri yapabilecekler. Ayrıca yeni teknolojilerle beraber hedefledikleri varış noktalarına çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilecekler.

Ford Motors, otomobillerine güç sağlamak için kripto para birimi kullanan bir teknoloji için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı patent başvurusunu sonuçlandırdı. Cooperatively Managed Merge and Pass (CMMP) adı verilen bu yeni sistemin patent başvurusu 2016 yılında yapılmıştı.

CMMP kendi ekosisteminde faaliyet gösteren token bazlı bir sistem olarak tanımlanıyor. Sistemin en önemli özelliklerinden biri, işlemlerini araçlar seyir halindeyken yapabiliyor olması. Sürücülerin katılım talebi ve GPS teknolojisiyle etkinleşen CMMP, araçtan araca veya otomobilden otomobile iletişimi sağlıyor.

Yol avantajı için araçlar birbirlerine ödeme yapabilecekler

Sistemde etkinleşen araçlar, birbirleriyle trafik şemaları hakkında bilgi alışverişinde bulunabilecekler. CMMP sistemi ticari ve tüketici araçlarının tercih ettiği kripto para birimlerini kullanarak çalışacak. Örneğin sürücüler trafiğin yoğun olduğu anlarda, bu tıkanıklıktan uzak kalmak için belli bir bedel ödeyerek şerit önceliği kazanabilecekler.

Ticari araçlar, tüketici aracına yok hakkı verebilmek için CCMP token’ları ile ödeme alabilecekler. Ödenecek bedel ise tüketici aracının talep ettiği zaman avantajına göre değişecek. Kripto para ile çalışan bir sistem, Ford Motor Company CEO’su Jim Hackett’ın “akıllı dünyanın akıllı araçları” vizyonu için önemli ve mantıklı bir adım olarak görülüyor.