IBM CEO’su Virginia Rometty ve Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un Paris’teki görüşmesi sonrası yapılan açıklamadan, Fransa’da gelecek yıllar içinde Blockchain ve yapay zeka alanında uzman istihdamının patlama yapacağı tahmin ediliyor.

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron tarafından düzenlenen İyilik için Teknoloji Zirvesi (Tech for Good Summit), Blockchain ve yapay zeka alanında kayda değer gelişmelere sahne oldu. Macron ile görüşen IBM CEO’su Virginia Rometty, yakın gelecekte teknoloji devinin Fransa planlarını açıkladı. Dünya genelinde 380 bini aşkın çalışanı bulunan IBM, gelecek birkaç yıl içinde Fransa’da 1.800 uzman istihdam etmeyi planlıyor. Üstelik işe alımların büyük çoğunluğu yapay zeka ve Blockchain konularına yoğunlaşacak.

Fransız basınına konuşan Rometty, TechCrunch’ta yer alan habere göre IBM içinde Blockchain projelerine, yapay zekaya ve nesnelerin internetine (IoT) odaklı ekipler oluşturacaklarını açıkladı. Ekiplerin Fransa’da konuşlanacak olması ise özellikle ilgi çekiyor. Zira Fransız medyasının dikkat çektiği üzere, IBM 2012’den bu yana ülkede işten çıkarmalar yapıyor. Öyle ki, Fransa’da son altı yılda işinden olan IBM çalışanı sayısı, gelecek yıllarda istihdam edileceği söylenen 1.800’e yaklaşıyor.

SNCF, Orange Bank ve LVMH gibi Fransa’nın en büyük şirketlerini müşteri portföyünde bulunduran IBM, anlaşılan dağıtık defter teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte firmalara yenilikçi çözümler sunmayı hedefliyor. Brexit sonrası İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri henüz netleşmemişken, Fransa’nın “Avrupa’nın Blockchain üssü” olarak konumlanması hiç de zor görünmüyor.