Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris’te düzenlenen 56. Uluslararası Tarım Fuarı’nda tedarik zinciri süreçlerini iyileştirmek için tarım sektöründe blockchain gibi yenilikçi teknolojilerin kullanılabileceğini vurguladı.

Macron, AB’nin Ortak Tarım Politikası’nın (CAP) önemini vurgulayarak Çin, Rusya ve ABD’deki küresel pazarlardan gelen rekabete karşı mücadele için Avrupa ülkeleri arasında birlik çağrısında bulundu.

Macron konuya yönelik: “Bunu tarım teknolojilerinin öncüsü olan Avrupa’da yapalım. Her ürünü hammadde üretiminden paketlenme ve işlenmesine kadar takip edecek araçlar geliştirelim. Elimizde yenilikçi bir teknoloji var ve bunu tarım dünyasında kullanabiliriz.” açıklamalarında bulundu. Macron, blockchain teknolojisinin tarım üretimine ve dağıtımına şeffaflığı getirerek tüketicilerin, ürünlerin kalitesine yönelik endişelerini de gidereceğini sözlerine ekledi.

Fuarda, Ortan Tarım Politikası kapsamında ekolojik politikaların tartışılmasının yanı sıra Macron, aynı zamanda Fransa’da “bilgi birikimini dışa aktarması” ve gelişmekte olan pazarların gücünü arttırması için Afrika’daki ortak kalkınma fırsatlarından da bahsetti.

Blockchain teknolojisi küresel olarak tarım sektöründe yükselen bir eğilim sergiliyor. 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre blockchain ilişkili tarım sektörünün değeri 2023 itibariyle 400 milyon dolar değerine ulaşacak.