Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerine karşı yaptığı sert çıkışlarla bilinen Fransa Merkez Bankası İdarecisi Francois Villeroy de Galhau, sabit değere endeksli kripto para olarak stablecoin’lerin büyük potansiyel taşıdığını kaydetti.

Tokenleştirilmiş menkul değerler, emtia ve servislerin alışverişinde kullanılan sabit değerli kripto para birimlerini yakın takibe aldıklarını belirten Villeroy, “Bitcoin ve spekülasyona göre değeri değişen diğer kripto para birimleriyle stablecoin’ler arasında büyük fark var.” diye konuştu.

Fransız Merkez Bankası yöneticisi daha önce Pekin’de düzenlenen bir konferansta Bitcoin gibi kripto para birimleri için net konuşmuş, “Bitcoin para birimi olmadığı gibi bir kripto para dahi değildir. Spekülatif bir varlıktır. Sahip olduğu değerin ve yaşadığı dalgalanmaların hiçbir temeli yoktur ve bu da hiçkimsenin sorumluluğunda değildir.” demişti. Villeroy bu konuşmasında, Fransız Merkez Bankası olarak Bitcoin’e yatırım yapanları aldıkları risk konusunda uyarmıştı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de yakın geçmişte benzer demeçler verdi ve Bitcoin’in risk arz eden bir varlık olduğunu yineledi. Bitcoin gibi tokenlerde sorumluluk sahibi kimsenin olmayışına dikkat çeken Draghi, retorik olarak “Kripto para birimlerinin arkasında kim var?” sorusunu sordu.

Bitcoin’in aksine sabit değere endeksli stablecoin’lerin değeri altın veya dolar gibi devlet destekli varlıklara dayalı oluyor. Örneğin TrustToken’ın TrueUSD, TrueGBP gibi resmi paraya dayalı tokenleri bulunuyor. Benzer şekilde MenaPay de Orta Doğu ve Kuzey Afrika genelinde kullanılacak ödeme sistemi için değeri her zaman 1 dolara eşit olan MenaCash tokenlerle çalışıyor.