Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Mounir Mahjoubi, hükümetin Blockchain yasal düzenlemelerine ilişkin rol haritasını paylaştı.

Fransa’nın Blockchain regülasyon ve uygulamalarına ilişkin hazırladığı yol haritası, BeInCrypto haberine göre dört ana sütun üzerinde şekilleniyor:

Blockchain’in ana akımda kullanımı

Mahjoubi bu konuda devletin rolünü, dünyaya Blockchain ile neler yapılabileceğini göstermek olarak özetliyor. Fransa’nın bu konuda en büyük avantajını hem ülke içinde hem de ülke dışında Blockchain’in en iyi kullanım alanlarını tanımlamaktaki başarısı olarak yorumlayan Mahjoubi, bu uygulamaları içselleştirmenin yanı sıra dünyaya tanıtmak konusunda da öncü olacaklarını belirtti.

Ekosistem

Fransa’nın uluslararası ölçekte pasif olamayacağını kaydeden Mahjoubi, Blockchain’in arz ettiği değerler, standartlar, en iyi uygulamalar ve hedef pazarlar konusunda çalışmaların yoğunlaşacağını vurguladı.

Finansman

Mahjoubi özel sektörün ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığı Blockchain finansmanında devletin devreye girerek gerekli finansmanı bulmaya yardım edeceğini söyledi. Devlete ait maddi gücünün Blockchain alanındaki çalışmaları hızlandırmak ve desteklemek için kullanılacağını ifade eden Bakan, “Fransa’da ya da Avrupa’daki bir Blockchain çalışmasına yatırım yapmak isteyen pek çok yatırımcı var. Bu yatırımcılara doğru bir iletişimle ulaşmamız gerekiyor.” diye ekledi.

Eğitim

Blockchain teknolojisinin sadece kısa ve orta vadede değil, uzun vadede de yeni istihdam olanakları meydana getireceğini söyleyen Mahjoubi, “Mevcut iş tanımlarının pek çoğu değişecek. Bizim sorumluluğumuz ise çalışanlarının gerekli yeterliliklere sürekli olarak sahip olmalarını sağlayacak soruları sormaktır.” dedi.