1100 Amerikan freelance çalışanı üzerinde yapılan bir anket, freelance çalışanların yüzde 29’luk bir bölümünün ödemelerinin tamamını ya da bir bölümünü kripto para gibi dijital varlıkları kullanarak almak istediklerini gösterdi.

Anket daha önce kripto paralara karşı özel bir ilgisi bulunmayan 1100 Amerikan freelance çalışanı ile yapıldı. CCN’in haberini yaptığı anketin sonuçlarına göre freelance çalışanların yüzde 18’I ödemelerinin tamamını, yüzde 11’i ise belli bir kısmını kripto paralar üzerinden almak istiyor.

Freelance çalışanların kripto para ile ödeme almak istemelerinin en büyük sebebi ise müşterilerinden ödeme almak için kullandıkları sistemlerin yeteri kadar işlevsel olmaması.

Çoğu freelance çalışan, internetin getirdiği imkanlar sayesinde, deniz aşırı ülkelere bile hizmet veriyor. Ancak iş, verdikleri hizmetin karşılığını almaya geldiğinde ise ödeme hizmeti veren firmaların yaptığı kesintilerle karşılaşıyorlar. Bu kesintiler firmadan firmaya, bölgeden bölgeye değişirken, değişmeyen tek şey freelance çalışanların konudan şikayetçi olması.

Freelance çalışanlar tarafından sıklıkla tercih edilen ödeme yöntemlerinden birisi olan TransferWise, bankalar arası transfer ücretlerini minimum seviyelerde tutmasıyla biliniyor ancak bu firma da bazı ülkelerin katı kurallarına boyun eğmek zorunda kalıyor. Örneğin Güney Kore’de TransferWise kullanarak bir günde en fazla 1.000, bir yılda ise en fazla 20.000 dolarlık işlem yapılabiliyor.

PayPal ve Western Union gibi firmalara gelince, firmaların yaptığı yüzde 5 ile 10 arasında değişen yüksek kesintiler freelance çalışanlara bir hayli yüksek geliyor. Bu senaryoda freelance çalışanlar, 5.000 dolarlık bir ödeme almak için 250 dolarlık bir kesintiye katlanmak zorunda. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında, freelance çalışanların neden kripto paralar ile ödeme almak istediklerini anlamak mümkün.