Blockchain’in getirdiği yıkıcı dönüşümün temelinde şeffaflık ve ispatlanabilirlik yatıyor. Büyük ölçekli paraların döndüğü her sektörde olduğu gibi, milyar dolarlık futbol endüstrisinde de şaibeyi ve şüpheyi ortadan kaldırmanın yolu Blockchain’den geçiyor.

Türkiye futbol sahnesi, her hakem kararının ve her maç sonucunun sorgulandığı bir dönemden geçiyor. Ancak dünyanın geri kalanında da durum farklı değil. 2015 yılında yaşanan FIFA skandalı, küresel futbol endüstrisinin güvenirliğine önemli bir darbe vurdu. Futbolu bir spor dalı olarak değil, milyarlarca doların döndüğü bir sektör olarak ele aldığımızda, finansal süreçlerin şeffaflığa ve ispatlanabilirliğe ihtiyaç duyduğunu görmek zor değil.

Sorun şeffaflıksa, çare Blockchain

Blocside Sports adlı yeni bir Blockchain girişimi, futboldaki yozlaşmayı ve verimsizliği ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Sadece futbol kulüpleri ve taraftarlar değil, sahadaki oyuncular da eksik ödeme, verimsiz nakit akışı ve tutulmayan sözlerden muzdarip durumda. Blocside Sports CEO’su Daniel Taylor, bu süreçlerde şeffaflığı artırıp, sorumlulukların paylaşımını daha etkin hale getirmenin daha iyi bir yolu olduğunu ifade ediyor.

Profesyonel futbol camiası için ilk dijital token olma özelliği taşıyan MVP token, 40 milyar dolara ulaşan pazar değeriyle muazzam bir endüstri olan profesyonel futbol sektörüne ölçeklenebilir nitelikte dijital bir para döngüsüyle daha şeffaf bir finansal altyapı sunmayı hedefliyor. Neredeyse her finansal işlem için arada birden fazla aracının devreye girdiği futbol dünyasında, nakit akışını iyileştirmek için dijital para hiç de fena bir çözüm gibi görünmüyor.

Taraftar, kendi kulübünün dijital token’ine sahip olacak

Futbol sektöründe operasyonel ve finansal açıdan pek çok verimsiz nokta tespit ettiklerini dile getiren Taylor, “FIFA skandalı sadece işin bir parçası. Sorun federasyonlardan kulüplere, menajerlerden oyunculara kadar uzanıyor. Sistem şeffaf değil.” tespitinde bulundu. Kulüplerin sponsorluk, yayın hakları, bilet satışları ve transfer ücretleri gibi pek çok farklı alanda gelir sağlaması, üstelik bu gelirlerin farklı para birimlerinde elde edilmesi, kulüpler açısından her işlemde bir verimsizlik ve gecikmenin habercisi oluyor.

Blocside Sports MVP token ise kur farkından doğan kayıpları önleyip, işlemlerin daha şeffaf bir platform üzerinde gerçekleşmesini vadediyor. Üstelik dijital token’ların taraftarlara açılması, kulüp ve taraftar arasındaki bağları daha da güçlendirecek. Şirketin hedefinde ilk olarak kendi takımlarını satın alıp, işin mutfağını da gözlemlemek var. Token teknolojisi ilk olarak burada test edilecek ve sonrasında sektörel bir çözüm olarak sunulacak.