Küresel Blockchain İş Konseyi (Global Blockchain Business Council – GBBC), 2019 yıllık değerlendirme raporunu yayınladı. Rapor; blockchain teknolojisine düzenleyici yaklaşımlara ve gerçek dünya uygulamalarına odaklanıyor.

Blockchain teknolojisinin potansiyeli, iş dünyası ve toplumsal ilişkiler açısından hayallerimizin ötesinde yeni bir dönemin kapılarını bizlere açtı. Bu durum blockchain teknolojisinden beklenen gelişmelerin çıtasını oldukça yüksek bir noktaya konumlandırdı. Öte yandan aradan geçen her gün ile birlikte bu beklentiler ayakları daha çok yere basan uygulama ve anlayışlara dönüşüyor.

Küresel Blockchain İş Konseyi (Global Blockchain Business Council – GBBC), üyelerini bir çatı altına toplayarak dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirdiği toplantı ve etkinlikler ile blockchain teknolojisi üzerine stratejik fikir geliştirmeye odaklanan bir organizasyon. GBBC’nin yayınladığı “BEYOND THE HYPE: Building Blockchains for the Real World” başlıklı raporu gelişen blockchain teknolojisine ayakları yere sağlam basan yeni bakış açılarını bizlere sunuyor.

Raporun ilk kısmı dünyadaki düzenlemeler ile alakalı gelişmelere ayrılmış. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenlemeleri ele alarak başlayan rapor daha sonra küresel ölçekte daha geniş bir bakış açısı sunuyor. Düzenlemeler bölümünde; ICO, kirpto paralar gibi başlıklardaki yasal gelişmeler dikkate sunulurken farklı coğrafyalardaki yaklaşımlar blockchain teknolojisinin ilerleyen yıllardaki gelişim yönü hakkında okuyuculara bir fikir sunuyor.

Raporun ikinci kısmının başlığı ise “Blockchain Çözümleri” olarak belirlenmiş. Bu bölümde farklı platformlardan ve şirketlerden yöneticilerin kaleme aldığı yazılar ile blockchain uygulamaları değerlendiriliyor. Toplumun güçlendirilmesi, küresel etkiye sahip yenilikçi çözümler, daha güvenli ve akıllı bir dünya, otonom regülasyon ve benzeri başlıklar, blockchain uygulamalarına geniş bir bakış açısı sunuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.