İsviçre borsası SIX, geleneksel ticaret platformunun, önümüzdeki on yıl içinde Blockchain tarafından alt edileceğine inanıyor.

Borsada işlem gören hisse senedi ve tahvillerin artık tamamen elektronik olmasına rağmen, temele inildiğinde işlem adımları yine evrak ve posta protokollerine dayanıyor.

SIX adına konuşan Thomas Zeeb, mevcut sistemin böyle kalmasının bir sorun olduğunu ifade ederken, yapılacak dijital dönüşümle on yıl içinde sistemin tamamen dijital hale gelebileceğini söyledi.

SIX Digital Exchange başlangıçta sadece menkul kıymet alım ve satımı için kullanılacak

SIX Digital Exchange’in (Dijital Borsa) 2019’un ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni hizmet başlangıç olarak mevcut SIX platformuna paralel çalışacak olan dijital borsa, birkaç gün içinde menkul kıymet alım ve satımını tamamlamak için üç adımdan oluşan bir protokolü kullanacak. Bu sistem zamanla geliştirilerek önümüzde on yıl içinde, SIX’in mevcut ticaret platformunun yerini alacak.

Blockchain teknolojileri söz konusu olduğunda öncü ülkelerden biri olan İsviçre’de finans teknolojileri sadece SIX ile sınırlı değil. İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer ve Uluslararası Finansal Konulardan Sorumlu Devlet Sekreteri Joerg Gasser, geçtiğimiz aylarda İsrail’e yaptıkları ziyarette, İsviçre bankalarının yerel pazarlara erişimi konusunu gündeme getirmişlerdi.

Devlet Sekreteri Joerg Gasser, 2018 yılının sonunda doğru, İsrail yetkililerini bilgilendirme amacıyla, Blockchain regülasyon önerilerini içeren bir rapor hazırlayacak. Gasser, hazırlayacağı rapor içerisinde yer alan önemli noktaların, 2019’da İsrail parlementosunda görüşüleceğine ve 2020 yılında yürürlüğe gireceğine inanıyor.