Goldman Sachs, kendi girişimi Circle aracılığıyla US Dollar Coin (USDC) adlı kripto parayı piyasaya sürdü.

Büyük bir finans kuruluşu tarafından piyasaya çıkarılan ilk kripto para olan USDC; “stablecoin” olarak bilinen ve gerçek paraya dayalı bir rezerve bağlı işlediği için Bitcoin gibi birimlere oranla daha istikrarlı ilerleyen modelle çalışıyor. USDC’nin dalgalanmalara ve enflasyona karşı daha dayanıklı olması için, kripto para biriminin değeri (şaşırtmayacak bir şekilde) ABD Doları’na endeksli olacak.

“Doların dijitalleştirilmesi” olarak görülen bu hamlenin, ABD para birimi için büyük bir gücü açığa çıkaracağını iddia eden Circle CEO’su Jeremy Allaire, “USDC’yi Ethereum Blockchain’i üzerinde işleyen bir dolar cinsi olarak özetlemek mümkün.” diye konuştu.

USDC ABD para işleme kanunları çerçevesinde kayıtlı bir Para Hizmet İşletmesi (MSB) olarak yasal mevzuata tabi çalışacak. Sanal bir para birimi olarak ise New York BitLicense regülasyonuna bağlı olacak. Goldman Sachs’ın finansal gücü sayesinde hesaplarda bulunan parayla bire bir oranda teminat tutulacak ve tüm faaliyetler aylık düzende denetlenmeye uygun şekilde işleyecek. USDC çıkarmak isteyen tüzel kişilerin de aynı yasal uyumluluk standartlarına uyumlu olması beklenecek.

Circle tarafından yapılan açıklamada, USDC’nin ilk aşamada bu işin doğal olarak yürüdüğü Circle Trade ve Poloniex kripto borsası gibi platformlarda alım satıma açılacağı belirtildi. Daha sonra ise KuCoin, OKCoin ve CoinEx gibi harici borsalar US Dollar Coin satışına başlayacak. Allaire’nin yaptığı açıklamaya göre, sistemin açık kaynaklı altyapısı sayesinde diğer şirketler de USDC çıkarabilecekler.

Blockchain Türkiye Platformu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta, yakın dönemde kaleme aldığı “Deniz tükendi kara göründü” başlıklı köşe yazısında finans dünyasının kripto paraya ısınmasıyla birlikte kripto ekonominin “karaya ayak basarak,” daha sağlam bir zemin üzerinde yükseleceğini öngörmüştü.