Amazon ve Microsoft’un izinden giden Google, Blockchain geliştiricileri için Digital Asset iş ortaklığında sunduğu bulut çözümlerini tanıttı.

Hızla büyüyen Blockchain pazarından Google da pay kapmak istiyor. Dağıtık defter teknolojileri sağlayıcısı Digital Asset, Blockchain platformu ve geliştirici araçlarını Google Cloud Platformu’na taşımak için teknoloji deviyle stratejik bir iş ortaklığı kurduğunu açıkladı. Tarihi şimdilik belli olmayan bir gelecekte yayımlanacak olan bir geliştirici kiti oluşturan Digital Asset, bu araç setiyle bulut müşterilerinin akıllı sözleşme geliştirme, adem-i merkeziyetçi uygulamalar test etme ve kurma ihtiyaçlarına daha etkili yanıt verecek.

Dağıtık defter teknolojilerinde Digital Asset ile birlikte inovasyon sürecini hızlandırmaktan memnun olduklarını ifade eden Google Cloud Platform Finansal Servisler Yöneticisi Leonard Law, “Blockchain sadece finansal servisler alanında değil, pek çok sektör genelinde müşterilerimize fayda sağlama potansiyeline sahip. Bu avantajları ortaya çıkaracak geliştirici araçlarını Google Cloud’a getirmekten büyük heyecan duyuyoruz.” dedi.

Blockchain servislerinde rekabet kızışıyor

İş dünyasına yönelik bulut servislerinde Amazon ve Microsoft’u geriden takip eden Google, bulut bilişimle kıyaslandığında henüz emekleme döneminde olan Blockchain teknolojisine yoğunlaşarak bu alanda bir öncülük etmenin peşinde gibi görünüyor. Microsoft, kendi bulut servisi Azure üzerinde Blockchain geliştirici araçları sunuyor. Amazon da benzer bir hizmeti Amazon Web Services aracılığıyla müşterilerine teklif ediyor. Google’ın bu rekabette nasıl bir rol oynayacağı şimdiden merak ediliyor.