Teknoloji devi Google, blockchain ve kripto para birimleri için yeni analiz araçları geliştirdiğini açıkladı. Şirket popüler kripto para birimleri için derin veri setleri sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl boyunca Google Cloud, Bitcoin ve Ethereum için blockchain işlem geçmişine yönelik veri setlerini yayınlamıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre ise şirket bunlara ek olarak meta analizleri mümkün kılan ve daha derin sorgular içeren, geleneksel finansal kayıt işleme sistemleriyle entegre olabilecek 6 yeni veri seti daha sunacak.

Google Cloud geliştiricisi Allen Day Forbes’a yaptığı açıklamada 6 yeni blockchain veri setinin Bitcoin Cash, Dash, Dogecoin, Ehereum Classic, Litecoin ve Zcash olduğunu belirtti. Day, bu şekilde blockchain teknolojisinin gerçek kullanım senaryolarını daha net bir şekilde görebileceklerini ve böylece insanların da blockchain’in gerçekte ne için uygun olduğunu anlayıp geliştirmeler yapabileceklerini düşünüyor.

Google, kendi blogunda bu kripto para birimlerini seçtiklerini (BCH, LTC, DASH, ZEC ve DOGE) çünkü hepsinde benzer uygulamalar barındırdığını söylüyor.