Blockchain, dünyada yaygınlaşmasıyla beraber doğal olarak Silikon Vadisi’nin de kapılarına dayandı. Son zamanlarda da blockchain ve Silikon Vadisi cephesinde iki önemli gelişme yaşandı.

Birincisi; Cheddar’ın haberine göre, Facebook, Londra merkezli blockchain araştırma firması Chainspace ekibinin “satın alımını” tamamladı. The Chainspace çalışanları, “stablecoin” oluşturma görevi ile eski PayPal başkanı David Marcus yönetiminde Facebook’un 40 kişilik blockchain ekibine katılacak. Chainspace personelinin, işlem hızlarına ve Visa ile rekabet edebilecek bir uygulama içi para birimi oluşturulmasına odaklanacağı ve bu şekilde Facebook’a destek olacağı öngörülüyor. 

İkincisi; Forbes’un haberine göre Google, blockchain’i sessizce aranabilir hale getiriyor. Forbes’a konuşan Google’ın BigQuery analitik motoru araştırmacısı Allen Day, oluşturacakları büyük bir kripto para birimi endeksi ve blok zinciri ağı olacak Blockchain ETL’in Bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra Ripple, Litecoin, Zcash, Dash, Bitcoin Cash, Ethereum Classic ve Dogecoin hakkında kapsamlı veriler içereceğini belirtti.

Bu iyi mi? Kim bilir ama kesinlikle tutarlı. Web’de olduğu gibi, Google’ın amacı kripto düğümlü karmaşıklıklarını çözmek ve doğrudan bilgi sahibi kişilere ulaştırmak. Facebook ise, her bir orijinal kripto yeniliğini, sosyal ağlarda, kitle iletişim araçlarında ve “beğenme” kavramında olduğu gibi, her şeyi kapsayan bir şekilde ele almaya devam ediyor. Bununla beraber, Facebook gibi yıkıcı bir teknolojiye sahip olan bir güce kim güvenebilir? Ve Google’ın, arama motoru tekelini merkeziyetçi olarak tasarlanmış bir bilgi tabanına dayatmasını kim ister?

Cevap, ne yazık ki, muhtemelen herkes.