Güney Avustralya Hükümeti, Rekreasyonel Balıkçılık Danışma Konseyi’ne katılacak 5 üyeyi seçmek için düzenlediği seçimde Blockchain kullandı. Seçim başarıyla tamamlandı.

1400’den fazla rekreasyonel balıkçının katıldığı seçimde konseye katılacak 5 üyeyi belirlemek için blockchain teknolojisi kullanıldı. Sanayi Bakanı Tim Whetstone’un büyük bir başarıyla tamamlandığını söylediği seçimler “şeffaf ve tarihi” olarak nitelendiriliyor.

Seçimlerde geleneksel yöntemlerin terk edilip blockchain teknolojisinin kullanılmasını Güney Avustralya tarihinde bir ilk olduğunu söyleyen bakan, blockchain teknolojisinin hızla gelişen, heyecan verici ve son derece güvenli bir teknoloji olduğunu vurguluyor. Whetstone bu güvenirliliğin dünya çapında gerçekleştirilen değerli işlemlerle de kanıtlandığını sözlerine ekledi.

Oylamada kullanılan teknoloji Avustralya merkezli oylama platformu Horizon State tarafından geliştirildi. Sonuçtan oldukça memnun kalan Horizon State, Güney Avustralya’daki rekreasyonel balıkçılık topluluğunun olağanüstü katılım gösterdiğini vurguladı. Şirket, bu oylamanın kendileri için oldukça önemli bir kullanım senaryosu oluşturduğunu ve gelecekteki yeni fırsatlara kapı araladığını söylüyor.