Güney Kore’de bulunan Jeju Adası’nın valisi, bu özerk bölgeyi bir Blockchain ve ICO bölgesi haline çevirme yönündeki çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde, eyalet valileri ülkede iş yaratma imkanlarını görüşmek üzere Güney Kore Başkanı Moon Jae-in ile bir araya geldiler. Jeju Adası Valisi Won Hee-ryong, şirketlerin ICO’lar yürütmesine izin vermek için, adanın bir Blockchain merkezi olarak tasarlanması gerektiği fikrini masaya koydu.

Won’un savunduğu fikre göre, eğer Güney Kore Jeju’yu bir Blockchain merkezi haline getirirse, yerli ve yabancı (özellikle Çin gibi ülkelerde operasyon yürütmesi yasak olan girişimler) olmak üzere sayıları 1.600’e ulaşan yeni bir istihdam gücü oluşturulabilir.

Blockchain ile beraber Jeju Adası’nda 1,600 yeni iş alanı açılabilir

“Eğer Jeju Adası özel bir Blockchain bölgesi olarak tasarlanırsa, Blockchain ve kripto para şirketlerini çekebilmek için, kripto paralar hakkında uluslararası standartlar ve düzenlemeler oluşturulması gerekiyor.”

2000’li yılların başında kendi kendini yöneten bir bölge olarak kurulan Jeju Adası, yerel ekonomi ve teknolojik gelişmeleri hızlandırmak amacıyla, vizesiz bir politika izliyor.

Böylece geçtiğimiz yıl Güney Kore’de kripto paralara konulan yasağın ardından, bir kez daha ICO’lara yönelik düzenleyici engellerin hafifletilmesi yönünde önemli bir girişim yapılmış oldu. Ayrıca Ağustos aynın sonlarında Blockchain Hukuk Topluluğu (Blockchain Law Society) adını taşıyan grup, kuruluş konferansını 24 Ağustos’ta Seul Merkez Mahkemesi’nde gerçekleştirmişti.

Düzenlenen ilk konferansta katılımcılar bir yandan Blockchain hakkında yasal düzenlemeleri konuşurken, diğer yandan dağıtık defter teknolojilerinin hukuk alanında kullanımını değerlendirmişlerdi.