Güney Kore, Dördüncü Sanayi Devrimi için eğitim alanında büyük bir reform kararı aldı. Açılacak 40 yeni kurs ile beraber Blockchain başta olmak üzere, birçok yeni nesil teknoloji eğitim sistemine alınacak.

Güney Kore Bilim, Bilişim ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı, ülkedeki genç beyinleri Dördüncü Sanayi Devrimi’ne hazırlamak için Blockchain üzerine eğitim verme kararı aldı. Bakanlık bu vizyonun bir parçası olarak, Blockchain teknolojilerini yeni duyurulan kurs programlarına eklemiş durumda.

Bakanlığın web sitesinde yer alan açıklamaya göre, ülke Dördüncü Sanayi Devrimi adı verilen küresel dönüşüm ile karşı karşıya. Bu yüzden otonom araştırmalar ve büyüme teknolojilerinin teşvik edildiği, toplum genelinde yenilikleri destekleyen bir ortam oluşturulmak isteniyor.

Belirtilen büyüme endüstrileri arasında ise Blockchain, yapay zeka, büyük veri, bulut, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, otonom araçlar ve dron’lar bulunuyor. Bakanlık bu konu alanlarını kapsayan 40 kurs üzerinde çalışıldığını açıkladı. Bakanlığın ön plana çıkardığı bu kurslar, gençlere yönelik istihdam olanaklarının iyileştirilmesine yardımcı olacak.

İş arayan ve iş kurmak isteyen gençler için uygun ortam sağlanacak

Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’nda çalışan Young-Kyung Won, ülkedeki gençlerin istihdam sorunu, sosyal bir mesele olarak değerlendirirken, iş uyumsuzluğundan kaynaklanan sorunların çok daha ciddi bir problem olduğunu ifade etti. Bu yüzden bakanlık, şirketlerin vizyonlarına uyan yetenekleri destekleyerek, iş arayan veya iş kurmak isteyen gençlere yeni fırsatlar oluşturacak.

İlk eğitimlerin Ağustos ayı içerisinde başlaması beklenirken, bakanlık da web sitesi ve eğitim kurumları başta olmak üzere, birçok farklı kanaldan bu projeyi destekleyecek.

Güney Kore’nin Blockchain ve bağlı teknolojiler üzerine büyük yatırımlar yapma kararı alması ise sürpriz değil. Ülke, Japonya ve Amerika’nın ardından dünyanın en büyük üçüncü kripto para piyasasını barındırıyor. Bunun yanı sıra, Güney Kore’nin en büyük ikinci bankası olan Shinhan Bank, kısa bir süre önce Blockchain tabanlı bir platform geliştirmek için, ülkenin en büyük ikinci telekom sağlayıcısı olan KT Corp ile ortaklık kurmuştu.