Güney Kore hükümeti, kamu sektörüne yönelik Blockchain araştırmalarını hızlandırma ve proje sayısını önümüzdeki yıl iki katına çıkarma kararı aldı.

Güney Kore hükümeti, daha fazla proje desteği ve 2019 için kullanılabilir fonları artırma hamlesiyle, kamu sektöründeki Blockchain projelerini iki katına çıkarma kararı aldı. Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), kamu sektöründeki Blockchain pilotlarının sayısını, altıdan on ikiye çıkarmaya odaklanmış durumda.

Önümüzdeki yıl kamu sektöründeki Blockchain pilot projelerinin sayısını on ikiye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen KISA Blockchain takımının başı Min Kyung-sik, aynı zamanda üçten fazla ulusal Blockchain projesine de destek vereceklerini sözlerine ekledi. Bunlara ek olarak, hükümet ajansı 2019 yılında Blockchain projelerine destek sağlamak için 9 milyon dolarlık fon sağlayacak.

Bilişim ve iletişim Teknolojileri Bakanlığı, geçtiğimiz Haziran ayında diğer ilgili bakanlıklarla bir araya gelerek, kamu sektörüne yönelik altı farklı Blockchain projesi geliştirmek için bir kalkınma planı ortaya koymuştu. Bu altı proje, toplamda 41 firma tarafından sunulan 72 proje fikri arasından seçilmişti.

Bakanlık tarafından seçilen altı proje, besi hayvanı tedarik zinciri yönetimi, gümrükleme, çevrimiçi oylama, gayrimenkul işlemleri, sınır ötesi e-belge dağıtımı ve nakliye lojistiği üzerine odaklanıyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde de, eyalet valileri ülkede iş yaratma imkanlarını görüşmek üzere Güney Kore Başkanı Moon Jae-in ile bir araya gelmişlerdi. Bu görüşmeler sırasında, Jeju Adası Valisi Won Hee-ryong, şirketlerin ICO’lar yürütmesine izin vermek için, adanın bir Blockchain merkezi olarak tasarlanması gerektiği fikrini masaya koymuştu.