Güney Koreli yetkililer, dijital ve kripto para birimlerine ilişkin yasal çerçeveler üzerinde güncelleme yapmayı düşünüyor.

Seul’de düzenlenen “Deconomy” adlı konferansta konuşan üst düzey hükümet yetkilileri, Coin Telegraph haberine göre kripto para piyasalarının büyümesini ve olgunlaşmasını desteklemek amacıyla ülkenin kripto para politikalarının yeniden değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Özel sektörün, finans kuruluşlarının ve devlet güdümlü kurumların ortaklaşa çalışarak ilgili kılavuzları hazırlamasının önemine değinen 4. Ulusal Meclis Endüstri Forumu Eş Başkanı Song Hee-kyong, “Devlet sanal para birimlerini yanlış anladı ve gerçek para birimi standartlarıyla değerlendirdi. Bu da çeşitli sorunlara neden oldu. Bu sektörün yasal sandbox yetkilendirmesini bekleyerek yerinde sabit durması mümkün değil.” diye konuştu.

Milletvekillerinin Blockchain endüstrisini destekleme isteklerini belirtmelerine rağmen, 4. Ulusal Meclis Endüstri Özel Komitesi Başkanı Jung Byung-kook, hükümetin temkinli kalması ve yönetimi konusunda teknolojiye muhafazakar bir yaklaşıma sahip olması gerektiğini vurguladı. Güney Kore, ICO’ları geçtiğimiz yılın Eylül ayında yasakladı ve kripto para birimi token’ları yoluyla fon toplamanın neredeyse “kumar” olduğunu öne sürdü.

Güney Kore bu yılın Ocak ayında Mali Hizmetler Komisyonu’nun ICO’ları yürüten firmaların yabancı yargı alanlarını kullandığını, ancak yine de Güney Kore vatandaşlarından fon topladığını keşfettiğini, bu nedenle yasağı koruyacağını açıkladı.

Güney Kore Başsavcılığı Ofisi (DPT) son olarak Mart ayı başında kripto paraya ilişkin dolandırıcılık ve suçlarla mücadele etmek için bir görev gücü oluşturdu. Bu ekibin soruşturma alanında dolandırıcılık, yasadışı para aklama ve FinTech ve cryptocurrency alanlarında diğer yasadışı faaliyetler bulunuyor.