Güney Kore’de bir grup yargıç, milletvekili ve endüstri uzmanı, Blockchain teknolojisini ilgilendiren yasal konuları tartışmayı amaçlayan yeni bir grup oluşturuyor.

Blockchain Hukuk Topluluğu (Blockchain Law Society) adını taşıyan grup, kuruluş konferansını 24 Ağustos’ta Seul Merkez Mahkemesi’nde gerçekleştiriyor. Düzenlenen ilk konferansta katılımcılar bir yandan Blockchain hakkında yasal düzenlemeleri konuşurken, diğer yandan dağıtık defter teknolojilerinin hukuk alanında kullanımını değerlendirecek.

Daejeon şehrindeki bölge mahkemesinin baş yargıçlarından Jung-yeop Lee, kurulan bu yeni yapılanmanın, ülkenin adalet ve yasama kolları ile toplumun başka yerlerinde diyaloğu teşvik etmek için sektöre öncülük edeceğini dile getirdi.

Basınla paylaşılan bildiriye göre, Blockchain Hukuk Topluluğu, yalnızca Blockchain teknolojisini yasal açıdan incelemek için değil, aynı zamanda ekonomi, bilgisayar mühendisliği, saha işi gibi farklı alanlarda disiplinler arası iş birliklerini teşvik etmek için kurulmuş bulunuyor.

Kuruluş etkinliğinde ele alınacak ilk başlıklar arasında Blokchain’in muhasebe ve vergilendirmede kullanımı, akıllı sözleşmelerin kullanımından kaynaklanan yasal konular, Blockchain mevzuatı hakkında araştırmalar ve dağıtık defter teknolojileri üzerinde çalışan girişimler için düzenleyici bir sandbox oluşturmak yer alıyor.

Kripto para birimleri, Blockchain ve token satışlarıyla ilgili bir dizi yasal hareketin ülkede milletvekilleri ve düzenleyiciler tarafından geliştirildiği bir zamanda ortaya çıkan bu yeni girişimin çalışmaları önem taşıyor. Öte yandan, Güney Kore hükümetinin finansal ve teknolojik kaynaklara sahip çeşitli uygulamalar için Blockchain geliştirmeyi destekleme taahhüdü de artarak sürüyor.