Reuters’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı habere göre, Güney Kore Barosu (Korean Bar Association), hükümete Blockchain düzenlemeleri konusunda elini çabuk tutması yönünde bir çağrıda bulundu.

Kore Barosu’na göre, hükümetin teknoloji endüstrisini geliştirmek ve yatırımcıları korumak için hızlı bir şekilde Blockchain yasaları oluşturması gerekiyor.

Güney Kore hükümeti Blockchain düzenlemeleri üzerine çalışıyor

Hükümet tarafında ise biraz daha zamana ihtiyaç olduğu konuşuluyor. Güney Kore hükümeti, Blockchain teknolojisini iyice inceledikten sonra yasaları getirmek istiyor. Yine Reuters tarafından belirtildiği üzere, ülkenin mali düzenleyicileri bu teknoloji üzerine çalışıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, ülkenin mali denetçisi olan Financial Services Commission (FSC), kripto para ve Blockchain’e odaklanan yeni bir departman kurmuştu. Finansal İnovasyon Bürosu olarak adlandırılan bu bölüm kurulduğu günden beri bu yeni nesil teknoloji üzerine çalışıyor.

Baronun eylem çağrısı bir yana, Güney Kore’nin Blockchain üzerine yaptığı çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz dönemde, Güney Kore Gümrük İdaresi, adem-i merkeziyetçi gümrük sistemi oluşturabilmek için Samsung’un Blockchain tekniğini kullanma kararı almıştı. Dev şirketin IT kolu olarak bilinen Samsung SDS, Güney Kore Gümrük İdaresi’nin yeni platformu için Nexledger Blockchain’ini kullanacağını açıklamıştı.

Eylül ayının başlarında ise Güney Kore hükümeti, daha fazla proje desteği ve 2019 için kullanılabilir fonları artırma hamlesiyle, kamu sektöründeki Blockchain projelerini iki katına çıkarma kararı almıştı. Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), kamu sektöründeki Blockchain pilotlarının sayısını, altıdan on ikiye çıkarmaya odaklanmıştı.