Blockchain teknolojisinin havacılık sektöründe büyük bir potansiyeli olduğuna inanan Lufthansa Innovation Hub ve SAP.iO Berlin Foundry girişimcilerin dikkatini çekmek için harekete geçtiler.

Lufthansa Innovation Hub (LIH) ve SAP.iO Berlin Foundry, dünya çapındaki ilk Aviation Blockchain Challenge’ı başlattı. İki şirketin blog sayfaları üzerinden duyurulan yarışma, Blockchain alanında potansiyel fırsatları keşfetmeyi ve bu teknolojiyi havayolu endüstrisine entegre etmeyi hedefliyor.

Yapılan açıklamaya göre, Blockchain teknolojisinin genellikle finans uygulamalarında kullanılıyor olması, seyahat ve mobilite alanlarındaki olası kazanımları şimdilik gölgeliyor. İki şirket bunu değiştirmek için, dünyanın dört bir yanındaki yetenekli girişimcilerin dikkatini çekmek ve onların yeni teknolojiler üretmelerine katkıda bulunmak istiyor.

Lufthansa sahip olduğu Ar-Ge ekosistemi ve sektör deneyiminden faydalanan SAP, Blockchain geliştirme deneyimini bir araya getirerek, umut vadeden girişimcileri sahne önüne çıkaracak. Böylece yeni Blockchain fikirlerinin önü açılırken, girişimcilerin kendilerini tanıtmasına olanak sağlanacak.

Aviation Blockchain Challenge üç farklı kategoriye ayrılıyor

Eurowings CEO’su ve Lufthansa Group Yönetim Kurulu Üyesi Thorsten Dirks, Blockchain’in zamanımızın en önemli teknolojilerinden biri olduğunu söyleyerek, Blockchain girişimcilerinin seyahat ve mobilite alanlarına eğilmelerini istediklerini belirtti. Düzenledikleri yarışma, sektörün en yetenekli girişimcilerini bir araya getirerek bu amaca hizmet edecek.

Aviation Blockchain Challenge, Havayolu Yarışması, Yolcu Yarışması ve Tedarikçi Yarışması olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Havayolu Yarışması, havayolu işletmelerinde hataları ortadan kaldıran ve doğruluğu arttıran çözümler üzerine odaklanacak. Bu sayede departman ve organizasyon hatlarında kapsamlı bir veri paylaşımı kolaylığı sağlanabilecek.

Yolcu Yarışması, yolcu deneyimini daha verimli ve konforlu hale getirecek çözümleri kapsıyor. Yolcular için katma değer sağlayan, seyahat deneyimini daha keyifli ve daha az karmaşık hale getirecek fikirlerin ortaya çıkması bekleniyor.

Tedarikçi Yarışması ise havayollarının güvenli ve emniyetli operasyonlarının merkezinde yer alan, tedarik zincirlerinin ve bakım süreçlerinin şeffaflığını arttıran fikirleri teşvik etmeyi amaçlıyor.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye CCN’de yer alan yazıdan ulaşabilirsiniz.