Hindistan Hükümeti, Blockchain teknolojisini nasıl kullanabileceğine dair yeni araştırmalar yürütmek üzere, BRCS blokundan bankalarla ortak çalışacak.

Hindistan yaşanan son gelişmelerin ışığında Blockchain teknolojisini yeniden değerlendiriyor. Ülkenin üst düzey hükümet yetkililerinden oluşan ve Başbakan Narendra Modi liderliğindeki karar alma organı Hindistan Birlik Kabini (Union Cabinet), İhracat-İthalat Bankası Exim Bank’ın, BRICS ekonomik blokunda yer alan bankalar ile ortaklık kurarak, Dağıtık Defter ve Blockchain teknolojisi üzerinde araştırma yürütmesini istiyor.

2006’da kurulan BRICS, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın ekonomilerini kapsayan bir terim olarak kullanılıyor. Bu ülkelerin isimlerinin baş harflerinden oluşan BRICS, her geçen gün dünya ekonomisinde önemli bir rol üstleniyor.

BRICS blokundan birçok banka Hindistan’la ortak çalışacak

Yapılan açıklamaya göre, Brezilya’dan Banco Nacional de Desenvolvimento Economico e Social, Çin Kalkınma Bankası, Rusya’dan Vnesheconombank ve Güney Afrika Kalkınma Bankası ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda çalışmalar başlamış durumda.

Bu bankaların oluşturduğu birlik, Blockchain teknolojisinden yararlanabilecekleri alanları araştıracak ve bu teknolojiyi nasıl kullanabileceklerine dair çalışmalar yürütecekler. Yine yapılan açıklamaya göre, Dağıtık Defter teknolojisinin uygulanmasıyla operasyonel verimliliğin artırılması öncelikli hedef olarak belirlenmiş.

Bu hamle aynı zamanda Hindistan’ın dijital ekonomiyi geliştirme hedefine de büyük katkı sağlayacak.