Hindistan Ulusal Ödemeler Şirketi (NPCI) blockchain teknolojisini dijital ödemelerin gücünü artırmak için kullanmayı değerlendiriyor.

Business Today’in haberine göre Hindistan Bankalar Birliği (IBA) çatısı altındaki 10 bankanın girişimi NPCI’a dağıtık defter teknolojisini uygulayarak geliştirmeyi hedefliyor.

Hindistan’da perakende ödemeleri ve uzlaştırma sistemlerini işleten bir şemsiye organizasyon olan NPCI, Hindistan Merkez Bankası ve IBA desteği ile kurulmuş paydaş olarak 56 ulusal bankayı bulunduran bir kuruluş. Bu kuruluş, son zamanların popüler teknolojisi Blockchain’i ödemeler alanında kullanmak istiyor. Haberdeki ifadeye göre: “NPCI esnek, gerçek zamanlı ve ölçeklenebilir blockchain çözümü geliştirmeyi amaçlıyor. Bu çözümün açık kaynaklı bir teknoloji kullanılarak geliştirilmesi öneriliyor.

Blockchain teknolojisi birçok farklı kullanım senaryosuyla karşımıza çıksa da en sık kullanılan alanlarından birisi şüphesiz finans ve ödemeler sektörü. Söz konusu ödemeler olunca blockchain teknolojisini özellikle sınır ötesi ödemeler için sıkça tercih edilen bir çözüm olduğunu biliyoruz. Birçok dev şirketin yanında FinTech girişimlerinin de odaklandığı sınır ötesi ödemeler blockchain teknolojisi ile çok daha kolay, hızlı ve güvenli bir hale gelebiliyor.

Ödeme ve finans dünyası için büyük potansiyel taşıyan blockchain teknolojisinin Hintli bankalar tarafından nasıl kullanılacağı merak konusu.