Hollanda Futbol Federasyonu (KNVB) ve Ajax takımının stadyumu JC Arena, karaborsa ticaretini ve bilet sahtekarlığını azaltmak için blokzincirini test ediyorlar.

Bu gelişme birçok şirketin maç deneyimini iyileştirmek adına birbirlerine meydan okudukları ‘Change the Game Challenge’ adı verilen girişimin bir parçası.

Hollanda ve Estonya arasında geçtiğimiz salı günü oynanan maça bazı taraftarlar, blokzinciri tabanlı biletlerle giriş yaptılar. Taraftarlara bir PDF formatından ziyade mobil uygulama aracılığıyla sunulan bu biletler, kişi sadece maçın oynanacağı stadyumun yanında olduğunda ve maç saatine yakın bir zamanda geçerli oluyor. Bu da karaborsadan bilet satmayı neredeyse imkânsız hale getiriyor.

Teste tabi tutulan bu küçük taraftar grubu, biletlerini yazdırma gereği duymadan stadyuma giriş yapabildiler. Bunun yanı sıra blokzinciri tabanlı bu sistem, stadyuma giren taraftarın kimliğini de doğruladığı için dolandırıcılığın giderilmesine katkıda bulunabilir.

KNVB, ‘Change the Game Challenge’ altında yapılan testlerin sonucuna bağlı olarak bu yeniliklerin Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu yardımı ile daha da geliştirilebileceğini söylüyor.

Blokzinciri teknolojisi biletleme konusundaki sahtekarlıkların önüne geçmesi için birçok kurum tarafından kullanılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl UEFA, biletlerin çoğaltılmasını engellemek için blokzinciri kullanacağını açıklamıştı. Bu yılın başlarında ise Hollanda merkezli GUTS Tickets firması, Guus Meeuwis’in bir konseri için biletleri blokzinciri kullanarak satmıştı. Son olarak Telecharge ise Broadway şovlarının biletlerini blokzinciri ile güvence altına alacağını açıklamıştı.

KaynakLedger Insights