The Hong Kong Securities and Futures Commission (SFC) web sitesi üzerinde yaptığı duyuru ile sanal varlık portföy yöneticileri ve fon dağıtıcıları yakından ilgilendirecek düzenleyici standartları açıkladı.

Hong Kong’daki lisanssız ticari işletmelerin fazlalığı, bu reformların sanal varlıklarla uğraşanlar için bir zorunluluk haline gelmesine neden oldu. Bu eğilim göz önünde bulundurulduğunda, SFC ayrıca, sanal varlık ticaret platformu operatörlerine bu düzenlemeleri getirmek için yeni yollar araştırıyor.

SFC sanal varlıkları düzenleyici çerçeveye çekmek istiyor

SFC’nin durum hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sanal varlıklar finansal istikrar açısından önemli bir risk oluşturmazken, menkul kıymet düzenleyicilerine göre, bu sanal varlıklar yatırımcı koruma riskleri oluşturuyor. Bu risklere karşı düzenleyici yanıt, yasal düzenlemelere, faaliyetlerin ölçeğine ve bunların yatırımcı çıkarlarına olan etkisine ve sanal varlıkların düzenleme için uygun finansal ürünler olup olmadığına bağlı olarak farklı yargı bölgelerinde değişiklik göstermektedir.”

Farklı yargı alanlarında, risklerde farklılık göstereceği için düzenleyici yanıt da esnek olarak uygulanacak. SFC’nin yeni düzenleyici reformları, sanal varlıkların önemli bir kısmını “menkul kıymetler” veya “vadeli işlem sözleşmeleri” tanımına sokuyor.

Sanal varlıkların düzenlenmesi dışında Hong Kong hükümeti, ülkenin ekonomik açıdan kalkınması için ihtiyaç duyulan en kritik 11 mesleği içeren “nitelikli insanları ülkeye çekmek için yetenek listesi” başlıklı listeyi ilk kez yayımladı. Listede Blockchain’in yanı sıra yapay zeka, veri mühendisliği, robotik, biyometrik teknolojiler ve endüstriyel/kimya mühendisliği gibi inovasyon ve teknoloji alanında öncü meslekler yer alıyor.