blockchain graph

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Blockchain tabanlı bir ticaret finansmanı platformu kurmak için Çinli Ping An ile iş birliği yaptı. Platformun hedefi ticari süreçleri hızlandırmak ve dolandırıcılıkla mücadele olacak.

İlk olarak Aralık 2017’de testleri başlayan ve Mart ayında duyurulan kavram kanıtlama çalışması başarıya ulaştı ve Hong Kong’un merkez bankası olarak işlev gören HKMA, bir grup bankanın da katılımıyla Blockchain tabanlı ticaret odaklı finans platformunu önümüzdeki ay içinde hayata geçirilecek. İlk olarak Bank of China, Deloitte, HSBC ve Standart Chartered Hong Kong gibi katılımcılarla kurulan platformun üye sayısı 21’e ulaşırken, her üyenin platform üzerinde sahiplik payı bulunacağı açıklandı. Platformun tasarımını ise Ping An Group’un FinTech şirketi OneConnect üstlendi.

Blockchain tabanlı platform hizmete açıldığında, rutin tedarik zinciri ve ticaret finansmanı işlemlerine harcanan sürenin 10 iş gününden 24 saate kadar düşürülmesi bekleniyor. Dağıtık defter teknolojilerinin yapısı sayesinde tüm işlemlerin doğruluğu sistemin yanı sıra tüm paydaşlar tarafından otomatik olarak denetleniyor ve kağıt evraklarla harcanan zaman muazzam ölçüde azalıyor.

HKMA’nın ticaret süreçlerine hız ve şeffaflık getirmeye yönelik bu girişimini takdir ettiklerini belirten Ping An Genel Müdür Yardımcısı Jessica Tan, “Bankaların tek tek kendi projelerini geliştirmeleri yerine, yasal düzenleyicinin bankaları bu platformda bir araya getirmesi dikkat çekiyor.” dedi. Bu sayede KOBİ’lerin de yüksek inceleme masraflarına takılmaksızın, büyük ölçekli şirketler gibi gelişmiş bankacılık özelliklerine erişebileceğini belirten Tan, yeni sistemle birlikte bankaların müşteriye ait veriye saniyeler içinde erişip gerekli denetimleri yapabileceğinin altını çizdi.

Platform hakkında detaylı bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz.