HSBC Kıdemli Başkan Yardımcısı Jesse Drennan, ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu’na (CFTC) yaptığı öneride dağıtık defter teknolojileri hakkında olumlu söylemlerde bulunmayı ve çekimser şirketleri desteklemeyi tavsiye etti.

Hafta içinde Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu’nun Teknoloji Danışmanlık Komitesi toplantısında söz alan Drennan, dağıtık defter ve Blockchain’in yaygınlaşmasına yönelik olumlu söylemlerde bulunmanın faydalı olacağını söyledi.

Her ne kadar teknolojinin yaygınlaşması şu an engellenmiyor olsa da, Drennan dağıtık defter teknoloji platformlarını kullanmak ya da bu teknolojiyle üretim yapmak isteyen şirketlerin ilk olarak konuya yasal düzenleyicilerin yaklaşımına baktığını hatırlattı. Drennan, şirketlerin çekimser tutumunun sebeplerinden birini de, yasal düzenleyicilerin bu teknoloji hakkında net konuşmaması olarak gösterdi.

Yasal düzenleyicilerin böylesi bir teknoloji ve üzerinde geliştirme yapanlar hakkında ne düşündüğünün şirketler açısından önemli olduğunu vurgulayan Drennan, “Komisyon bu konuda olumlu söylemlerde bulunursa, bazı şirketlerin güven kazanıp adım atması da kolaylaşacaktır.” diye konuştu.

Öte yandan, CoinDesk haberinde CFTC’nin üst yönetiminin dağıtık defter teknolojileri ve kripto para konularında bugüne kadar da olumlu söylemlerde bulunduğuna dikkat çekiliyor. Öyle ki, komisyon başkanı Christopher Giancarlo, geçtiğimiz yıl yaptığı kongre konuşmasının ardından “Kripto Baba” (Crypto Dad) diye adlandırılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise CFTC’nin FinTech inisiyatifi LabCFTC’yi yöneten Daniel Gorfine, kripto paranın geleneksel para birimleri gibi değerlendirilmesinin finans alanında sağlayacağı faydaları anlatan bir makale yayınlamıştı.