HSBC ve BAE’deki kurumsal müşterilerinden biri, ReChainME adı verilen yeni bir blockchain tabanlı tedarik zinciri platformu kurdu ve akreditifleri Voltron blockchain uygulaması ile ilişkilendiren iki canlı pilotu tamamladı.

Global Trade Review’in haberine göre böylelikle Voltron ilk kez başka bir blockchain platformuna bağlanmış oldu.

BAE merkezli çok uluslu perakende devi Landmark Group tarafından başlatılan ReChainMe girişimi, fiziksel tedarik zinciriyle ilişkili belgelerin değişimi için geliştirilen bir çözüm. R3’ün Corda blockchain çatısına temellendirilen platform, alıcıları, satıcıları, nakliye şirketleri ve liman yetkilileri gibi lojistik ortakları bir araya getirerek belgelerin gerçek zamanlı olarak görüntülemelerini ve bir gönderinin ilerlemesini izlemeyi sağlıyor.

Corda platformu üzerinde çalışan bir başka uygulama Voltron da dijital akreditiflerin basılması için blockchain tabanlı bir uygulama ve HSBC de dahil olmak üzere sekiz banka tarafından işletiliyor.

İki pilot işlemde, Hong Kong’daki Bee Dee Industries’den Babyshop’a, HSBC tarafından Voltron’a verilen bir kredi mektubu gönderildi. Bu çalışmalar Voltron ve ReChainME’nin birlikte çalıştığını, verilerin ve belgelerin iki platform arasında sorunsuz bir şekilde değiştirilebileceğini gösterdi.

Platformu oluşturan teknoloji firmaları da dahil olmak üzere işlemlerde yer alan diğer ortaklar henüz açıklanmadı.