Tayvan merkezli tüketici elektroniği devi HTC, ikinci nesil blockchain tabanlı akıllı telefonunu 2019’un sonuna doğru piyasaya sürebilir.

HTC’den Phil Chen’e göre bu gelişme, şirketin akıllı telefon satışlarını artıracak ve HTC’nin blockchain ekosistemindeki yerini sağlamlaştıracak.

Geçtiğimiz yıl ilk blockchain odaklı akıllı telefonu Exodus’u piyasaya süren HTC, bu telefonun satışlarının şirketin beklentilerini karşıladığını söylüyor. Chen, bitcoin ve other kullanıcılarının yanı sıra yeni kripto para girişimlerinin de Exodus’a olan ilgisinin büyük olduğunu ifade etti.

HTC’nin ikinci nesil blockchain telefonunun internette gezinme, mesajlaşma ve sosyal medya gibi alanlara blockchain uygulama desteği sunması bekleniyor. Tüm bunlar telefonun kişiselleştirilmiş e-cüzdan, kripto para birimi ve işlem yönetimi gibi mevcut özelliklerine ek olarak gelecek.

Blockchain uygulamaları arasındaki iletişim eşler arası bağlantıya dayandırılacak. Yani bir önceki nesil telefondaki gibi bulut ya da bir ana bilgisayar yoluyla yönlendirme olmayacak.

Akıllı telefon konusunda oldukça tecrübeli olan HTC’nin blockchain teknolojisi odaklı telefonlar çıkarması ilk başlarda oldukça büyük bir ilgi uyandırsa da bu telefonların ana akım kullanıcılara ulaşmadığını söylemek yanlış olmaz. Firmanın ikinci nesil blockchain odaklı telefonunun ne kadar yaygın bir kullanımsa sahip olacağı merak konusu.