HTC’nin blockchain telefonu Exodus 1 geçtiğimiz Ekim ayında kripto paralar ile verilebilecek siparişle ön satışa sunulmuştu. Blockchain tabanlı özellikler sunan telefon artık kripto paraların dışında normal parayla da satın alınabilecek.

HTC’nin geliştirdiği Exodus 1 telefonu blockchain teknolojisi ile ilgili özelliklere sahip. Özellikle kripto para cüzdanı ve telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda kurtarma ayarlarınızı arkadaşlarınızla güvenli şekilde saklamanızı sağlayan önemli bir kurtarma mekanizmasına sahipti. Telefona yeni eklenen özelliklerle birlikte Exodus 1, blockchain teknolojisinin nimetlerinden daha fazla yararlanmaya başladı.

HTC Exodus artık merkezi olmayan birçok uygulamaya sahip. Bu uygulamalar herhangi bir şirkete bağlı olmayan dağıtık bir uygulama mağazasından edinilebiliyor. Telefon için yeni eklenen uygulamlardan en dikkat çekici olan ‘Numbers’ uygulaması. Uygulama kullanıcının yürüme, uyku, sürüş gibi birçok farklı verilerisini takip ederek depoluyor ve bunları kripto para karşılığında satmasına olanak tanıyor. Tayvan merkezli bir girişimin geliştirdiği uygulama, hangi verileri izlediğini kullanıcısına bildiriyor ve hangi şirketlerin bu verilerle ilgilendiğini listeliyor. Kullanıcı da istediği verilerini belirli bir ücret karşılığında şirketlere satabiliyor.

Bu yeni özelliklerin yanı sıra HTC Exodus 1, Mart ayından itibaren kripto paralar dışında da nakit ödeme yapılarak satın alınabilecek. Telefonun ABD’deki satış fiyatı 699 dolar olarak belirlenmiş.