Çinli telekom devi Huawei, Hyperledger destekli “Blockchain-as-a-Service” (BaaS) modeliyle dağıtık defter teknolojilerinin yayılımını artıracak.

Shenzhen’de gerçekleşen bir konferansta duyurulan Blockchain-as-a-Service aracı, Huawei ve Hyperledger’in müşterek projesi Caliper’in çıkışından bir ay sonra duyuruldu. Akıllı sözleşme geliştirmeye odaklanan Huawei’nin Blockchain hizmeti, şirketlere ve geliştiricilere üzerinde çalışmak için yüksek performanslı, yüksek kullanılabilirliği olan ve yüksek güvenlikli bir Blockchain teknoloji platformu sunacak.

Linux Vakfı tarafından 2015 yılında başlatılan açık kaynaklı Blockchain platformu Hyperledger, çıkışından bu yana iş dünyasından 100’den fazla büyük ölçekli sponsor toplamayı başardı. Şirketler Hyperledger ile iş ortaklığı ve entegrasyon için adeta birbiriyle yarışıyor.

Huawei ve Hyperledger tarafından kurulan bu yeni BaaS modelinde geliştirme yapmak isteyenler, Huawei Cloud’u tercih ederek hızlı ve uygun bütçeli projelere imza atabilecekler. BaaS için yayımlanan teknik dokümanlarda, kurulan platformda kullanılacak akıllı sözleşmelerin özellikle tedarik zinciri, kimlik doğrulama, mali tablo denetimi ve menkul kıymetler gibi süreçlerde fayda sağlaması planlanıyor.

Dağıtık defter teknolojilerinin hızlı benimseyicileri arasında yer alan Çinli şirketler arasında Blockchain rekabeti de kızışıyor. Ülkenin önde gelen elektronik firmaları Tencent ve JD.com da yakın dönemde Blockchain alanında çalışmalarını hızlandırmıştı. Son olarak, Çinli internet devi Baidu da Hyperledger platformuna katılarak, görsel telif haklarını korumak için Blockchain tabanlı bir proje başlatmıştı.