Huawei’nin bulut bilişim hizmeti Huawei Cloud’un yetkilileri, yaptıkları basın toplantısında Huawei’nin kendi Blockchain Servisi’ni (BCS) başlattığını duyurdu.

Bu yılın başlarından beri sadece Çin pazarında kullanımına açık olan BCS, Huawei Cloud’un internet sitesi aracılığıyla artık tüm küresel pazarda kullanılabilecek. Hizmet Huawei Cloud teknolojisini kullanarak, küresel ölçekteki girişimci ve geliştiricilerin birlikte Blockchain uygulamaları üzerinde çalışmasına olanak sağlıyor. Uygulamaların yönetim ve dağıtımı gibi konularda hızlı ve daha ucuz çözümler getiriyor, aynı zamanda yakında çıkması beklenen küresel Blockchain platformuna da zemin hazırlıyor.

Bulut depolama teknolojisini Blockchain için kullanan BCS, Huawei Cloud’un depolama ve güvenlik teknolojilerinden sonuna kadar faydalanacak. CCN’in haberine göre firma, BCS’nin IoT, data uygulamaları, finans gibi geniş kullanım senaryolarına sahip olduğunu söyledi. Besin kaynağı izleme, uzaktan sağlık hizmetleri, data transferi, IoT cihazların yönetimi ve araçların interneti gibi konularda da BCS hizmetini kullanmak mümkün olacak.

Şimdiye kadar birçok farklı endüstriden birçok farklı firma Blockchain teknolojisi üzerine yatırım yaptı ancak Huawei çıtayı daha da yukarı taşıyarak dağıtım işini bulut teknolojisinde çözüyor. Bu önemli gelişme özellikle konuya aşina geliştiricileri yakından ilgilendiriyor.

Firmanın söylediğine göre BCS rakiplerine oranla hem daha esnek, hem de daha verimli. Birden fazla role sahip düğüm ve üye üzerinde değişiklik, ekleme ve çıkarma yapma gibi işlemleri çok daha kolay hale getiren BCS’de tüm sistem tek bir yerden yönetildiği için operasyon ve yönetim maliyetleri de azalıyor. Huawei yetkilileri açıklamada kullanıcılara ait özel izin ve şifreleri sistemin dışında tutacaklarını, aynı zamanda kullanıcıları için çok katmanlı şifreleme ve güvenlik de sağlayabileceklerini belirtti.