Blockchain konsorsiyumu Hyperledged, Blockchain geliştiricileri için hazırladığı Ursa adındaki yeni aracını duyurdu. Modüler bir yapıya sahip olan Ursa, paylaşımlı kriptografik kütüphaneleriyle geliştiricilerin hayatını kolaylaştıracak.

The Linux Foundation’ın yaptığı açıklamaya göre, kriptografik uygulamalar için hem güvenilir hem de açık kaynak kodlu bir ortam sağlayacak olan Ursa, Blockchain geliştiricilerin hayatını açık kaynak kod kullanarak kolaylaştırmayı hedefliyor.

Proje bakımı ve hata yönetimi gibi işleri çok daha kolay hale getireceği belirtilen Ursa, neredeyse bütün kripto kodlarını tek bir merkezde tutacak. Bu merkez daha önce Indy, Sawtooth ve Fabric gibi projelerde de çalışmış, işinin ehli güvenlik uzmanları ve akademik geçmişe sahip kriptografi uzmanları tarafından denetlenerek korunacak.

Coindesk’in haberine göre Hyperledger yetkilileri yaptıkları açıklamada:

“Güvenlik ve kriptografi uzmanlarının Blockchain üzerine ortaya koydukları eforu aynı Hyperledger çatısı altında toplayarak proje süreçlerini hızlandırmayı amaçladık. Ursa’yı bu yüzden yarattık.” diye konuştu.

Ursa’nın altında başlangıçta iki modül çalışacak. Modüllerden ilki standardize edilmiş basit kriptografik algoritmalar içerirken, “Zmix” adı verilen ikinci modül ise akıllı imzalar gibi daha kompleks işlemlerde kullanılacak.

Büyük bölümü Rust programlama diliyle yazılan Ursa, aynı zamanda Hyperledger geliştiricilerinin yoğun olarak kullandığı diğer programlama dilleri için de arayüzler sunacak.

Ursa, modüler yapı ve API gibi özellikleriyle, geliştiricilerin arka plandaki matematiksel işlemlere hiç bulaşmadan Blockchain geliştirmesine imkan sağlayacak. Geliştiriciler Ursa sayesinde geniş seçeneklere sahip değiştirilebilir kriptografik algoritmalarla kolaylıkla çalışabilecek.

Hyperledger Labs projesinin bir parçası olarak geliştirilen Ursa, Teknik Yönlendirme Komitesi’nin vereceği kararın olumlu olması durumunda resmi bir proje olarak çıkış yapabilecek.