Kurumsal Blockchain dünyası oldukça hareketli bir döneme giriyor olabilir. Sektörün iki önemli kurumu Hyperledger ve Ethereum, bu teknolojinin daha da yaygınlaşması için iş birliğine gidiyor.

Blockchain kullanımı son derece hızlı ilerliyor olabilir. Ama sektörün içinden isimlere yavaş gelmiş olacak ki daha da hızlandırmak için önemli bir iş birliği başlatıldı. Hyperledger Project ile Enterprise Ethereum Alliance (EEA), anlaşmanın iki tarafı olarak Blockchain’in kullanım alanlarını arttırmak ve daha geniş bir açık kaynak topluluğuna ulaştırmak için çalışacak.

Kurumsal Blockchain platformlarının R3 Corda ile birlikte üç önemli oyuncusundan ikisinin böyle bir iş birliğine gitmesi pek çok sektörde görülemeyecek bir sinerjiyi işaret ediyor olabilir.

EEA İcra Direktörü Ron Resnick, Coindesk’e yaptığı açıklamada Hyperledger’ın, kurumlar için özel olarak tasarlanmış bir dizi protokolden oluşan, açık kaynak kodlu çözümler geliştirmek için Linux Vakfı bünyesinde kurulduğunu, EEA’nın ise Ethereum Blockchain temelleri üzerinde özel veya izinli kurumsal uygulamalar geliştirmek isteyenlere yönelik çalıştığını kaydetti.

Hypledger İcra Direktörü Brian Behlendorf ise, EEA’nın standartlara yönelik hizmet sunduğunu, kurumsal çözümler noktasında iki tarafın birbirini tamamlayan bir yapısı olduğunu ifade etti.