Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai’ın finansal hizmetler veren iştiraki Hyundai Commercial, blockchain’i kullanarak iş modellerini modernize etmek amacıyla IBM ile iş birliği yapacaklarını açıkladı.

IBM’in yıllık teknoloji konferansı ‘IBM Think 2019’da duyurulan iş birliğine göre IBM, Hyundai Commercial ağı için yeni tedarik zinciri ve finans ekosistemini açık kaynaklı Hyperledger Fabric blockchain teknolojisini kullanarak yaratacak.

Otomobil satıcıları, dağıtıcıları ve üreticileri gibi ağın katılımcıları blockchain üzerindeki tüm işlemleri gerçek zamanlı olarak görebilecek. Bu da verilerin güvenli bir şekilde yönetilmesini ve verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak. Teknoloji, şimdiye kadar manuel olarak gerçekleştirilen işlemleri de otomatikleştirerek büyük bir verimlilik sağlayacak.

Yapılan açıklamada ayrıca, Hyundai’ın başka bir finansal iştiraki olan Hyundai Card’ın ayrılarak IBM ile ortak bir şekilde makine öğrenimi ve yapay zekanın nimetlerini kullanan bir chatbot üzerine çalışacağı belirtildi.

IBM’in blockchain teknolojisine yönelik çalışmalarını gitgide her alanda görmeye başlıyoruz. Özellikle finansal himetler, tedarik zinciri, perakende, dijital varlık yönetimi, sigorta ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda farklı farklı şirketler IBM’in blockchain platformuyla iş birliğine gidiyor.