Brezilya’da bankacılık ve finansal altyapısının kolaylaştırıcısı CIP, IBM ile iş birliğine giderek Hyperledger Fabric kullanan blockchain kimlik platformunu resmen başlattı.

“Device ID” adı verilen kimlik doğrulama çözümüne 9 banka katılım gösterecek ve Brezilya’nın yerel takas sistemi olan Brazillian Payments System (SPB) ile entegre olacak.

Cointelegraph’ın haberine göre sistemin amacı mobil cihazları kullanarak dijital imzaları doğrulamak. Böylelikle mali suçların ve finansal sistemlerin yetkisiz kullanımının önüne geçmek isteniyor.

Brezilya’nın ulusal bankacılık birliği olan Febraban’ın başkanı Joaquim Kiyoshi Kavakama konuya yönelik: “Brezilya bankaları uzun zamandır blockchain teknolojisi uygulamaları üzerinde çalışıyorlar ancak hepsi tek bir çatı altında değildi. Bu yüzden bir grup oluşturmaya ve tüm eylemleri birleştirmeye karar verdik. Bu, tüm bankalara standardizasyon sağlamak adına oldukça önemli. Blockchain konusunda öndeyiz.” ifadelerini kullandı.

Platformun, henüz gelişim aşamasındayken Brezilya’nın en büyük bankası Bradesco ile CIAB Febraban konferansında bu hafta resmi bir lansmanla tanıtılacağı söylenmişti.