Geçtiğimiz hafta IBM tarafından yapılan bir patent başvurusu, bilimsel araştırmalar sırasında Blockchain’den yarar sağlanabileceğini ortaya koyuyor.

IBM Watson Araştırma Merkezi’ndeki bir ekip tarafından yönetilen bu proje, bilim ve Blockchain’i bir araya getiriyor.

Araştırma verisi Blockchain üzerine saklanabilir

IBM’in birçok farklı Blockchain girişimi bulunuyor. Patente göre, Blockchain sistemi, bir araştırma projesini temsil eden bir Blockchain oluşturabilir. Böyle bir sistemde, Blockchain’in birinci bloğunda araştırma verisini bulunurken, ikinci blok üzerinde araştırma verisi analizinin kayıtları temsil edilebilir. Özet ve düzeltmeye ait raporların blokları da yine daha sonradan Blockchain üzerine eklenebilir.

“Açık Bilimsel Araştırmalar için Blockchain” adı verilen (Blockchain for Open Scientific Research) uygulama için ilk olarak 2017’de BD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne başvurulmuş. Uygulamanın mucitleri olarak ise Jae-wook Ahn, Maria Chang, Patrick Watson ve Ravindranath Kokku’nun isimleri listede yer aldı.

IBM bundan bir süre önce de, bu kez drone’ları kontrol etmek için Blockchain teknolojisinden yararlanma kararı almıştı. IBM, tüm dünyada drone’ların artan kullanımıyla ilgili olarak, gizlilik ve güvenlik sorunlarını ele almak için, dağıtık defter teknolojisini (DLT) kullanan bir sistem için harekete geçmişti.

Blockchain teknolojisinden yararlanılması durumunda denetleyiciler artan drone sayısıyla kolaylıkla başa çıkabilecek ve bu araçların kontrollerini anlık olarak yapabilecekler. Drone’lara ait konum, üretici, model numarası, düzensiz davranışlar ve çok daha fazlası Blockchain üzerine kaydedilebilecek.