IBM’in Blockchain Çözümleri Başkanı Jesse Lund, verdiği bir röportajda iddialı açıklamalarda bulundu. Lund, Bitcoin’in bir gün 1 milyon dolar değerine ulaşabileceğini ve kağıt paranın hayatımızdan tamamen çıkacağına inanıyor.

Lund, son dönemlerdeki durgunluğa rağmen dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin’in yıl sonuna kadar 5000 dolar seviyelerine çıkacağını ve bir gün 1 milyon dolar değerine ulaşabileceğini düşünüyor.

Lund, şimdilerde 3.900 dolar seviyelerinde gezen Bitcoin’in yükselmeye eğimli olduğunu ve yıl sonunu 5000 dolar seviyelerinde kapatabileceğine inanıyor. Kripto para sektörü için bankacılık endüstrisinden ayrıldığını söyleyen Lund, röportajında Bitcoin ve blockchain teknolojisinin her şeyi kökten değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu savunuyor. Eski Wells Fargo çalışanı olan Lund, bununla birlikte 50 sene sonra kağıt para diye bir şey olmayacağının da altını çiziyor.

Stellar ve IBM iş birliği

Röportajın büyük bir kısmında IBM ve Stellar’ın iş birliği Blockchain World Wire’a yönelik konuşuluyor. Lund, özellikle uluslararası ödemelerin oldukça sıkıntılı ve hantal bir süreç olduğunu söylüyor. Blockchain World Wire’ın ise bu sorunları ortadan kaldırmak için oluşturulduğunu da sözlerine ekliyor.

Bir sınır ötesi ödeme ağı olan World Wire, Ripple’a benziyor ve her ikisi de aynı pazarda rekabet ediyor, ancak ikisinin de ayırıcı birtakım özellikleri var. Örneğin: World Wire, Ripple gibi XRP dijital token’ı sunmuyor. IBM’in platformu birçok dijital varlık için yerleşim alanı olarak kullanılabiliyor. Lund’a göre kullanıcılar sistemden kendi dijital varlıklarını seçebilecekler.