Teknoloji devi IBM geçen yıldan bu yana ABD’de blockchain ile ilişkili patent sayısını 3’e katladı. Şu anda 100’ün üzerinde aktif patent ailesine sahip.

Kripto para ve Blockchain PR şirketi GuerillaBuzz kurucu ortağı Yuval Haveli tarafından toplanan verilere göre IBM’in aktif patent sayısı diğer şirketlerin bir hayli önünde. Bu şirketler arasında Intel, Microsoft ve Dell gibi teknoloji devleri de bulunuyor.

Haveli konuyla ilgili olarak: “Sadece 1 yılda IBM blockchain patent sayısı% 300 arttı. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri (366.000 çalışan) kaynaklarının çoğunu bir blockchain departmanı geliştirmek için harcıyorsa bu durum pazarın potansiyeli hakkında çok şey anlatıyor.” ifadelerini kullandı.

IBM ABD’de açık ara lider konumda olsa da uluslararası bir rekabet içinde. Alibaba’nın ABD’de sadece 25 patenti bulunsa da Çin’in blockchain ile ilişkili toplam patent sayısında hem ABD’yi hem de dünyayı geride bıraktığı biliniyor.

Securities Daily’nin haberine göre Alibaba geçtiğimiz Mayıs ayında 262 patente başvurdu. Aynı haberde Çin’in blockchain teknolojisi ile ilişkili patent sayısında küresel bir lider olduğundan da bahsediliyor. Çin’de 2013 ile 2018 arasında bu teknolojiyle ilgili 4435 patent alınırken bu sayı ABD’de 1833 civarında kalıyor.

Her geçen gün IBM’in blockchain teknolojisine yönelik yaptığı çalışmaların bir yenisini duyuyoruz. Şirketin bu teknolojiyle ilgili elindeki patent sayısını 1 senede 3 katına çıkarması da IBM’in blockchain’in potansiyeline ne kadar inandığını ve bu teknolojiyi benimsediğini gösteriyor.