Her geçen gün sayıları artan drone’lar için genel geçer bir güvenlik ve denetim sistemi kurmak isteyen IBM, Blockchain teknolojisinden yararlanacak.

IBM, tüm dünyada drone’ların artan kullanımıyla ilgili olarak, gizlilik ve güvenlik sorunlarını ele almak için, dağıtık defter teknolojisini (DLT) kullanan bir sistem için harekete geçti.

IBM’e göre, “insansız hava araçlarının” (UAV) güvenlik risklerinin nispeten yüksek olması, kesintisiz bir denetim ağı için ihtiyaç doğuruyor. Şirket bu durumu değiştirmek için ABD Patent ve Marka Ofisi’ne yeni bir Blockchain uygulaması için başvuru yapmış durumda.

Drone’ların tüm hareketleri Blockchain üzerinde kayıt altına alınacak

Blockchain teknolojisinden yararlanılması durumunda denetleyiciler artan drone sayısıyla kolaylıkla başa çıkabilecek ve bu araçların kontrollerini anlık olarak yapabilecekler. Drone’lara ait konum, üretici, model numarası, düzensiz davranışlar ve çok daha fazlası Blockchain üzerine kaydedilebilecek.

Önerilen sisteme göre, Blockchain birçok farklı noktada denetleyicilerin iş yükünü azaltarak, drone yasalarının uygulanmasını daha otomatik hale getirebilir. Örnek olarak, bir drone sınırlı uçuş bölgesine çok yaklaşırsa, risk bayrağı çekilerek hızlı bir şekilde hem kullanıcı hem de denetleyiciler durumdan haberdar edilebilir.

Bunun tam tersi bir örnek vermek gerekirse, tıbbı malzeme taşıyan ve elindeki kargoyu çok acil bir şekilde teslim etmesi gereken bir drone için, kolaylıkla kısıtlı bölge için izin sağlanabilir.