ledger

Teknoloji devi IBM Blockchain alanında da çalışmalarını sürdürüyor. Almaya hak kazandığı iki patent Blockchain üzerinde gerçekleştirilen yeniden doğrulama işlemlerinin süresini kısaltabilir.

IBM tarafından başvuruları 31 Mayıs tarihinde onaylana iki patent var olan bir Blockchain sisteminin belirli bir tarih aralığında belirli bir denetim gereksinimini tamamladığını doğrulamaya yarıyor. Bu kontrol noktaları denetlenebilir şekilde Blockchain’in üzerinde yer alıyorlar ve doğrulama değerlerine sahip oluyorlar.

Patentlerden birincisi bir kontrol noktasının nasıl oluştuğunu ve neleri barındırdığını tanımlıyor. IBM’e göre bir kontrol noktası için gereksinim tüm düğümlerin ve/veya istemcilerin oluşturma zamanında Blockchain tutarlılığı konusunda fikir birliğine varmış olması.

İkinci patent ise birincisinin üzerine yeni bir kontrol noktalarının nasıl denetleneceğiyle ilgili tanımlamaları yapıyor. Bir kontrol noktası doğrulandığında IBM’in tanımladığı yeni işlem ile kontrol noktası denetleniyor ve işletmeler geri dönerek Blockchain üzerinde ihtilafları giderebiliyorlar.

Kurumsal kullanım için

Bu patentlerin içeriğindeki tanımlar aslında IBM’in büyük şirketler ve operasyonlar için teknoloji geliştiren şirket olma iddiası ve özelliğini perçinler nitelikte. Özellikle de hizmet olarak Blockchain hizmetlerinin sunulmaya başladığı, Blockchain teknolojisine bağlı çalışan akıllı sözleşmeler başta olmak üzere birçok sistem de bu şekilde IBM gibi devlerin portföyünde yer almaya başlıyor. IBM’in Blockchain alanındaki çalışmalarının burada duracağını düşünmemekle birlikte yakın zamanda farklı hizmetleri de kurumsal müşterileri başta olmak üzere sunmaya başlayacağını söyleyebiliriz.