Teknoloji devi IBM, yayınladığı basın bülteninde bir diğer teknoloji devi Lenovo’ya blockchain temelli bir müşteri destek hizmeti sunacağını açıkladı.

İki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre IBM, Lenovo’nun veri merkezi grubuna blockchain teknolojisini kullanarak destek verecek.

IBM konuyla ilgili olarak müşteri hizmeti operasyonlarının etkili olmadığını ve şirketler için bunu maliyetinin oldukça yüksek olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte birçok sorunun da çözülmediğini ya da yarıda bırakıldığını vurguluyor. Dolayısıyla blockchain teknolojisinin bu sorunların çözümünde kullanılması bekleniyor.

Coininsider’ın haberine göre bu ortaklıkla birlikte artık Lenovo müşterileri IBM tarafından oluşturulan sanal bir asistana bağlanabilecek. Bu yenilikçi teknoloji müşterilere kendi dilinde hizmet sunarak sorunlarının çözümünü sağlayacak.

IBM, teknik destek için geliştirilen bu sanal asistanın müşterilere çözüm odaklı sorular sorarak sorunlara yönelik etkili önerilerde bulunmak için tasarlandığını söylüyor. Böylelikle Lenovo müşterileri proaktif ve çok daha hızlı bir müşteri deneyimi yaşayacak. IBM, bu teknolojinin sorunları daha etkili bir şekilde çözebilmek için gerektiğinde müşterilerden önemli bilgilerini talep edebileceğini de açıklamasında söylüyor.

IBM’de teknik destekten sorumlu genel müdür Vivek Mahajan konuya yönelik: “Veri kullanımının kurumlar üzerinde benzeri görülmemiş bir etkisi olabilir. Yapay zeka ve blockchain gibi teknolojiler bu verileri kullanarak müşteri hizmetlerini kişiselleştirecek ve çok daha ileri bir seviyeye taşıyacak.” ifadelerini kullandı.