IBM, Blockchain geliştirmeyi teşvik etmek ve bu teknolojinin bilinirliğini artırmak için Columbia Üniversitesi ile yeni bir anlaşma yaptı. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamaya göre, hem IBM Blockchain Accelerator (Blockchain hızlandıcı) hem de Columbia Blockchain Launch Accelerator başlangıçta 10’ar yeni şirketi destekleyecek.

IBM Blockchain Accelerator Genel Müdürü David Post, bir Ivy League (Sarmaşık Birliği) üniversitesi ile işbirliği kurmalarının, gerekli teknolojiler ve sosyal ağlara sahip olan girişimlerin, işlerini büyütmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Blockchain hızlandırıcılar farklı tipte şirketlere yoğunlaşacak

IBM Blockchain Accelerator, Blockchain uygulamaları için kurumsal iş ağı ve müşteri tabanı oluşturmaya odaklanan şirketleri arayacak ve kendi programına dahil edecek. Diğer taraftan Columbia Blockchain Launch Accelerator ise çok daha erken aşamadaki girişimleri kabul ederek, bir Blockchain girişiminin nasıl kurulacağı konusunda destek ve eğitim verecek.

Columbia için başvuruda bulunacak şirketlerin Columbia veya tanınmış bir New York üniversitesi ile bağlantıları olması gerekiyor.

Hatırlarsanız bundan birkaç ay önce IBM, Amerika’nın en önemli eğitim kurumlarından biri olan Columbia Üniversitesi ile birlikte Blockchain’in yaygınlaşma sürecini doğrudan etkileyecek bir girişime imza atmış ve yeni bir araştırma merkezi açtığını duyurmuştu.

Bu yeni araştırma merkezi, New York’taki Columbia Üniversitesi Manhattan kampüsünde yer alıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, burada Blockchain uygulamaları tasarlamak için akademik ve teknik uzmanlık bir arada kullanılıyor. Araştırma merkezi aynı zamanda, Blockchain üzerine çalışan girişimler için yasal mevzuatlar hakkında danışmanlık veriyor.