IBM, 2017 yılında ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı başvuruyu tamamlayarak, Blockchain alanındaki altıncı patentini aldı.

Dağıtık defter teknolojilerinin önemli destekçilerinden IBM, Blockchain teknolojisinin belli yönlerine odaklanan bir patent başvurusunu tamamladı.

Patent açıklamasına göre, veri tabanı yönetim sistemini (DBMS) yönetebilmek için Blockchain veritabanı kullanılacak. IBM’in önerdiği çözüm, Blockchain veritabanında saklanan aynı verinin bir kısmi kopyasıyla ilişkili olarak, merkezi bir veritabanında saklanan veri kümesindeki tutarsızlıkları tespit edecek.

IBM yeni sistemiyle hem merkezi hem de Blockchain veritabanını koruyabilecek

IBM’in oluşturacağı sistem, DBMS’yi yönetebilmek için yöntem, sistem ve bilgisayar programını içeriyor. Merkezi bir veri seti içeren veritabanı, veritabanı yönetim sistemine (DMBS) göre yapılandırılabiliyor. Bu merkezi veritabanı ile ilişkilendirilen Blockchain veritabanı da DMBS’e göre yapılandırılabiliyor.

Sisteme erişmek için, DBMS’ye bir erişim isteği başlatılması gerekiyor. Böylece hem merkezi veritabanı hem de Blockchain veritabanı korunacabilecek.

IBM, patenti ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) göre 22 Aralık 2017 tarihinde sunmuştu. Şirketin şu ana kadar dağıtık defter teknolojileriyle ilgili toplamda altı farklı patenti bulunuyor.

IBM’in geniş hizmet yelpazesindeki korumak isteyebileceği verilerin hassasiyeti göz önüne alındığında, Blockchain merkezli bir veri yönetim sistemi geliştirmesi oldukça mantıklı görünüyor. Şirket daha önce de birçok kez, denetlenebilirlik ve şeffaflık sağlayan yeni nesil işlem uygulamalarını teşvik edebilmek için Blockchain teknolojisini desteklediğini belirtmişti. IBM ayrıca, açık kaynak kodlu bir iş birliği girişimleri (Hyperledger) olan Caliper, Cello, Composer ve Explorer gibi araçlara da destek oluyor.