IBM ve Chainyard, tedarik zinciri yönetimini, tedarikçi doğrulamasını ve işe alım süreçlerini kolaylaştıran blockchain tabanlı ‘Trust Your Supplier’ (TYS) platformunu duyurdu. 

IBM, önümüzdeki aylarda 4.000 Kuzey Amerika tedarikçisini yeni ağına taşımayı ve tedarik zinciri yönetimi dünyasında ciddi bir avantaj kazanmayı planlıyor.

TYS’in hali hazırda oldukça güçlü bir katılımcı listesi var. Anheuser-Busch InBev, Cisco, GlaxoSmithKline, Lenovo, Nokia, Schneider Electric ve Vodafone şimdiden bu platforma katılım gösteren büyük şirketler.

Platform geleneksel tedarikçi yöntemlerine büyük bir değişiklik getirecek. Mevcut durumda, özellikle belgelerin yönetilmesi konusunda ciddi bir otomasyon eksikliği bulunan sektöre TYS’in ilaç gibi gelmesi bekleniyor.

Yeni blockchain çözümüyle birlikte blockchain üzerinde değiştirilemez bir denetim izi yaratılması ve sektörle ilgili verimsizliklerin azaltılması bekleniyor. Şirket, Gartner Inc.’e göre 2023’te 2 trilyon doların üzerinde mal ve hizmeti desteklemesi beklenen DLT tedarik zincirinin sahtekarlık ve hata riskini önemli ölçüde azaltmasını umuyor.

Trust Your Supplier, tedarikçilerin ağ üzerinde izin verilen herhangi bir alıcı ile bilgi paylaşmalarını sağlayan dijital bir pasaport oluşturarak çalışıyor. Dun & Bradstreet, Ecovadis ve RapidRatings gibi üçüncü taraf doğrulayıcılar da doğrudan ağ üzerinde dış doğrulama veya denetim özellikleri sağlıyor.

TYS dağıtık defter teknolojisini tedarik zincirine getiren VeChain, WaltonChain ve R3 gibi projelerle rekabet edecek. Henüz limitli bir kullanılabilirliğe sahip olan platformun ticari sürümünün 2013’un üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.