University of Louisville, IBM ile iş birliği yaparak Blockchain odaklı bir müfredatı hayata geçiriyor.

University of Louisville, IBM Skill Academy adı altında yeni bir enstitü kurmak için teknoloji devi IBM ile el sıkıştığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre akademide Blockchain’in yanı sıra nesnelerin interneti, siber güvenlik, yapay zeka ve bulut bilişim gibi yeni ve gelişmekte olan teknolojilere odaklı bir müfredat ile eğitim verilecek.

Akademiye giren öğrenciler, mezuniyetlerine katkı sağlayacak kredileri buradaki kurslardan alacaklar. Aynı zamanda IBM de bu öğrencilere sertifika verecek. Kurulacak enstitüde ayrıca öğretim üyeleri için de eğitim verilecek. IBM bu projeyle birlikte ilk kez bir yüksek öğretim kurumuyla akademi kurmuş olsa da, buna paralel olarak diğer dört üniversiteyle de görüşmelerin devam edildiği belirtiliyor.

Şirketler kendi personelini yetiştirecek

The Next Web haberinde, IBM’in dünya genelinde Blockchain alanında en fazla uzman istihdam eden kurumlardan biri olarak, üniversitelerle iş birliği yapmasının mantıklı olduğu vurgulanıyor.

University of Louisville ve IBM için kurulan akademi ilk olsa da, büyük şirketlerin akademik kurumlarla Blockchain alanında iş birliği kurması bir trend olarak hızla yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz yıla ait bir Coinbase raporu, dünyanın en büyük 10 üniversitesinden 8’inin Blockchain müfredatını eğitim programına dahil ettiğini göstermişti.

Blockchain alanındaki iş fırsatlarının hızla artmasıyla birlikte, eğitim kurumları da kendi öğrencilerini gerekli niteliklerle donatmak için vites yükseltiyor.