Bilişim devi IBM, blockchain teknolojisine yönelik patentlerine yenilerini ekledi. ABD Patent ve Marka Ofisi’nin yayınladığı dokümanlara göre şirket, iki yeni patent için başvurusunu tamamladı.

Patent dokümanına göre IBM’in başvurularından bir tanesi blockchain teknolojisini kullanarak ağ güvenliğini artırmayı hedefliyor. Diğeri ise yine blockchain teknolojisini kullanarak veri tabanı yönetimini geliştirmeyi amaçlıyor.

Ağ güvenliğini artırmaya yönelik olan patentin dokümandaki tanımı şöyle:

Güvenlik protokollerini izleyerek veri girişlerini güvence altına almak, düşük güvenlikten yüksek güvenlik düzeyine kadar çeşitli güvenlik düzeyleriyle gerçekleştirilebilir ve çeşitli donanım ve yazılım yapılandırmaları kombinasyonuna sahip olabilir.” Tanım sonrası patentin açıklaması ise şöyle devam ediyor:
“Düşük güvenlik, veri girişlerine açık erişim sağlarken, yüksek güvenlik bu girişlere erişimi önemli ölçüde kısıtlayabilir. İzlenen sistemi, veri girişlerini değiştirmek için erişim sağlayan bilgisayar korsanlarından korumak yeni bir güvenlik yapılandırması gerektirebilir.”

İkinci patent ise var olan veri tabanı yönetim sistemlerinin yetersiz olduğunu ve bu nedenle blockchain teknolojisinden yararlanılabileceğini vurguluyor. İkinci patentin dokümandaki açıklaması ise şöyle:

Veri tabanı yönetim sistemleri genellikle bu tür sistemlere yerleştirilen ağır iş yüklerini ele almak için büyük kaynaklar gerektirir. Bu nedenle bir blockchain veri tabanı kullanarak veri tabanı yönetim sistemlerini yönetmek faydalı olabilir.

IBM son birkaç yıldır blockchain teknolojisinin potansiyeline inanarak buna yönelik önemli yatırımlar ve geliştirmeler yapıyor. Tüm bu yatırımların meyvelerini de ilerleyen yıllarda göreceğiz gibi görünüyor.