IBM’in gıda tedarik zincirini daha güvenli, daha verimli ve daha sürdürülebilir hale gitmek için kurduğu blockchain tabanlı IBM Food Trust platformuna her geçen gün yeni bir üye katılıyor.

Son olarak Albertsons Companies’in de katıldığı platform ABD genelinde 2300 mağazada daha gıda güvenliğini sağlayacak.

İlk olarak 2017 yılında duyurulan Food Trust, şimdiden 80 farklı markaya blockchain teknolojisini kullanarak gıda tedarik zincirinde izlenebilirliği sağlıyor. Bu markaların arasında Dile, Kroger, McCormick and Company, Nestle, Tyson Foods ve Unilever, Walmart gibi devler de bulunuyor.

Bu izlenebilirlik sayesinde üreticilerden tüketicilere kadar olan tedarik süreci detaylı bir şekilde takip edilebiliyor. IBM’in Hyperledger Fabric temelli açık kaynaklı teknolojisi şirketlerin sisteme kendi kurallarını koymasını olanak tanıyor.

Food Trust’ın sunduğu izlenebilir sadece gıda güvenliğini değil aynı zamanda gıda tazeliği, sürdürülebilirlik ve israf konusunda da üretilere yardımcı oluyor. Şirketin kendi ifadesine göre Food Trust “Gıda tedarik zincirinde benzeri görülmemiş düzeyde görünürlük ve hesap verebilirlik oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanır. Üreticileri, işleyicileri, dağıtıcıları ve perakendecileri izin verilen, kalıcı ve paylaşılan bir gıda sistemi veri kaydı aracılığıyla birbirine bağlayan bu ağ, türünün tek örneğidir.

Şimdiden raflarda yer alan 5 milyondan fazla gıda ürününün sisteme dahil olduğunu açıklayan IBM, bu platformun güçlü bir şekilde büyüyeceğinden emin gözüküyor. Önümüzdeki günlerde IBM Food Trust platformunu kullanmaya başlayan mağazaların haberlerini almaya devam edeceğiz gibi görünüyor.